Vila cisára Hadriána

Autor: Mária Madárová | 2.11.2011 o 9:02 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  1602x

Britániou sa tiahne obranný val nesúci jeho meno, Anjelský hrad týčiaci sa na brehu Tiberu v Ríme sa zvykne označovať ako Hadriánovo mauzóleum a o pár desiatok kilometrov ďalej na východ sa rozprestiera rímska vila, ktorú Taliani volajú Villa Adriana. H sa v tejto krajine veľmi nepoužíva. Vitajte v Tivoli.

P9062108.JPG

Tivoli je malé, päťdesiattisícové mestečko v regióne Lazio, v antických časoch známe ako Tibur. Viedla doň Via Tiburtina, jedna z ciest, ktoré sa lúčovito rozbiehali z hlavného mesta rímskeho impéria. A práve tu sa v druhom storočí rozhodol usídliť cisár Hadrián, ktorému sa údajne v Ríme veľmi nepáčilo, a dal vybudovať vilu, ktorá je dnes súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Dopravné spojenie do hlavného mesta bolo dobré, do Ríma to boli dve hodinky na koni, kočom trošku viac, a v prípade potreby sa dala použiť aj loď.

P9052096.JPG

Pod pojmom „vila“ si však nemôžeme predstaviť štvorposchodovú rezidenciu ohradenú trojmetrovým múrom, Villu Adrianu tvoril komplex desiatok budov zahŕňajúci obytné miestnosti, kúpele, divadlo, chrámy, záhrady a bazény, bývanie pre otrokov a kasárne pre vojakov i podzemné priestory, vodu privádzal akvadukt, skrátka išlo o menšie mesto o rozlohe 120 hektárov. Rozľahlosť areálu v jeho najslávnejších časoch ukazuje návštevníkom maketa.

P9052040.JPG

P9052051.JPG

P9052060.JPG

Vila bola vyzdobená mozaikami, fontánami, sochami a stĺporadiami, steny boli obložené mramorom. Biely vraj pochádzal z Carrary a tie inej farby sa dovážali loďami cez prístav v Ostii a potom hore prúdom Tiberu. Rímski cisári si potrpeli na parádu. Bohužiaľ, vďaka odvekému zvyku recyklovať stavebný materiál sa pôvodný vzhľad antických stavieb nezachoval.

P9052091.JPG

P9052094.JPG

P9052044.JPG

P9052075.JPG

Vo vile nechýbajú kúpele, je ich tu niekoľko, pre cisára i pre otrokov. Očista tela bola dôležitá. Teplú vodu zabezpečovalo slnko i oheň, teplo v miestnosti sa udržiavalo vďaka horúcej vode vedenej rozvodmi v stenách aj podlahovým vykurovaním – podlaha bola umiestnená na pilieroch a v priestore pod ňou otroci udržiavali oheň.

P9052059.JPG

P9052065.JPG

Keď chcel mať cisár Hadrián pokoj, uchyľoval sa na miesto zvané Teatro Maritime. Nešlo o divadlo, bol to domček na umelom ostrovčeku uprostred jazierka. Mostíky sa dali zložiť a ak sa tak stalo, bolo jasné, že cisár si nepraje byť rušený.

P9052053.JPG

P9052074.JPG

P9052057.JPG

Dnes by ho už rušili len turisti, aj keď asi nie v takom počte ako v Ríme alebo v Pompejach. Tivoli leží trošku mimo hlavných turistických trás. Má to svoje výhody, turisti sa podvečer vytratia, a osamelý návštevník si pri pohľade na múry osvetlené teplým zapadajúcim slnkom môže predstavovať, aké by to bolo žiť v starovekom Ríme.

P9052056.JPG


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?