Toskánska metropola

Autor: Mária Madárová | 15.10.2012 o 8:35 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  1165x

Florencia - jedno z najznámejších a najnavštevovanejších miest Talianska, kolíska renesancie, mekka umenia a magnet priťahujúci množstvo turistov.

"Jinak Florencie je úžasně zamořena cizinci," písal už v roku 1923 Karel Čapek vo svojich Italských listech. "Nejvíce je mi líto těch, jež placený vůdce prohání po kostelech a muzeích." Mal pravdu, davu a turistickým skupinám sa v tomto meste vyhýba len veľmi ťažko. Tak sa radšej na pár hodín zaradíme medzi nich. Bez turistického sprievodcu.

P9243433.JPG

Prehliadku začíname neďaleko železničnej stanice, pri kostole Santa Maria Novella. Pred ním sa nachádza obelisk, ktorý na svojich pancieroch nesú štyri korytnačky.

P9233395.JPG

P9263474.JPG

O ulicu ďalej sa ocitáme pri kostole San Lorenzo, okolo ktorého sa tiahne rozľahlý trh s kabelkami, opaskami, bundami a ďalšími koženými výrobkami, ktorými je Florencia známa.

P9233431.JPG

P9263486.JPG

Nájsť cestu  uličkami k florentskému dómu je jednoduché, občas vykukne spomedzi palácov, ukáže časť svojej farebnej fasády či kúsok červenej strechy kupoly a láka prísť bližšie. A tak o chvíľku už stojíme pred katedrálou Santa Maria del fiore. Je obložená farebným mramorom, bielym z Carrary, zeleným z Prata a ružovým z Maremma. Rovnako sfarbený dizajn má aj samostatne stojaca Giottova zvonica a osemuholníkové baptistérium svätého Jána Krstiteľa.

P9233396.JPG

P9233400.JPG

P9233430.JPG

P9233425.JPG

Prechádzajúc cez rozľahlé námestie Piazza della Reppublica sa dostávame do samotného stredu mesta, na námestie Piazza della Signoria. Tu sa nachádza radnica - Palazzo Vecchio a pred ním jedna z najznámejších sôch sveta. Kópia Michelangelovho Dávida. Originál v galérii Accademia pravdepodobne nemá až takú návštevnosť ako mramorová kópia pred palácom. Ak by tá nebola takto voľne vystavená, omnoho menej ľudí by vedelo, ako v mysli renesančného umelca vyzeral ten, ktorý porazil Goliáša. A ani sošky Dávida rozličných veľkostí, tanieriky a zapaľovače s jeho portrétom či pánska spodná bielizeň s vyobrazením určitých partií by sa v turistických obchodíkoch nepredávali tak dobre.

P9233422.JPG

Hneď vedľa paláca nájdeme galériu Uffizi. Na tú však treba čas, ktorý nemáme, tak si pozrieme len voľne vystavené sochy, prejdeme sa námestím a o kultúrny zážitok sa postará pouličný umelec večerným gitarovým koncertom.

P9253473.JPG

Cez mesto lenivým prúdom preteká rieka Arno. A prúd turistov sa zasa valí na druhú stranu rieky po moste Ponte Vecchio zo štrnásteho storočia. Uväznení v dave si možno ani nevšimnete, že ulica sa plynulo zmenila na most. Obe strany totiž lemujú domčeky, v ktorých sa pred stáročiami usídlili zlatníci. Most je počas dňa i večer plný turistov, trošku voľnejšie je tu len zrána, tesne po otvorení obchodíkov.

P9233412.JPG

P9233415.JPG

P9243449.JPG

P9263477.JPG

Po druhom brehu rieky stúpame na vyhliadku na kopci - na námestie pomenované po Michelangelovi Buonarottim. Aj tu nachádzame jednu z kópií Dávida. A množstvo fotografov, ktorí spolu so svojimi statívmi lemujú zábradlie, snažiac sa zachytiť to najsprávnejšie svetlo.

P9253462.JPG

Cestou sa k nám pridáva juhokórejský študent. Cez turistickú konverzáciu sa dostaneme až k povinnému spoločnému foteniu a tuším ešte chvíľu a aj na večeru by sa s nami pozval... Pomaly je totiž čas zapadnúť do niektorej z florentských reštaurácií. No ešte si treba vychutnať pohľad na mesto, na ktoré pomaly sadá súmrak. Ulice sa začínajú rozsvecovať, kostoly rozžiari nočné osvetlenie a na horizonte sa črtajú temnejúce toskánske pahorky.

P9253459.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?