Labutí zámok Neuschwanstein

Autor: Mária Madárová | 3.12.2012 o 9:21 | Karma článku: 9,45 | Prečítané:  2677x

V bavorských Alpách, nad dedinkou Hohenschwangau, čnie sa nad údolím zámok. Biela silueta známa z romantických fototapiet a krabíc puzzle, zhmotnená fantázia Ľudovíta II. Bavorského a jedno z najnavštevovanejších miest v Nemecku.

PB183624.JPG

Vstupenky do zámku si kupujme na presný čas. V novembri je tu turistov tak akurát, čo znamená, že do prehliadky máme približne hodinku. Dosť na to, aby sme chodníkom cez les stihli vyjsť k zámku a trochu sa porozhliadať po okolí. Predpokladám, že v letnej sezóne sú čakacie lehoty trochu dlhšie. Alternatívou na ceste nahor sú koče a autobusy, ale ani po vlastných to netrvá dlho.

PB183619.JPG

PB183660.JPG

PB183617.JPG

Pri pohľade z dedinky nám Neuschwanstein ukazuje len fasádu skrytú za lešením. No neďaleko zámku sa nachádza most Marienbrűcke, z ktorého je na zámok i okolie nádherný výhľad. Pri vstupe na most dav turistov hustne a ktosi z okolofotiacich sa polohlasom zamýšľa nad nosnosťou mosta. Pád do rokliny pod nami by asi príjemný nebol, no most tu už nejaký ten rok stojí a odoláva náporom turistov.

PB183608.JPG

PB183632.JPG

PB183637.JPG

Po ceste späť sa ešte pokocháme pohľadom na jazero a rodičovský zámok Hohenschwangau, v ktorom Ľudovít II. Bavorský trávil detstvo.

PB183620.JPG

PB183606.JPG

PB183621a.JPG

A potom za zaradíme do davu pred turnikety, nastal čas našej prehliadky. Tá trvá sotva polhodinku, prejdeme niekoľko komnát, Ľudovítovu spálňu i umelú jaskyňu. Sprievodkyňa zdôrazní zákaz fotografovania a potom s nemeckou precíznosťou odrapoce naučený výklad o histórii zámku, o technologických vymoženostiach v ňom (centrálne vykurovanie, tečúca voda, toaleta či telefón) a pár faktov o živote a smrti Ľudovíta II. Skontroluje, či predchádzajúca skupina už opustila nasledujúcu miestnosť, a ide sa ďalej. Pri tom počte návštevníkov sa to asi inak ani nedá, ale celkom by ma zaujímalo, ako vyzerajú miestnosti, do ktorých turistická noha nevkročí.

PB183659.JPG

PB183641.JPG

PB183644.JPG

PB183658.JPG

PB183638.JPG

Prehliadka končí v obchode so suvenírmi (ako inak), kde nájdete zámok vyobrazený na všetkých možných aj nemožných zbytočnostiach. Potom si ešte pozrieme krátky film o stavbe zámku a o tom, čo všetko sa ešte malo vybudovať, a cez kuchyňu s nádherne vylešteným riadom sa dostaneme do podzemnej chodby, ktorá nás vyvedie von, trochu mimo hlavného vchodu.

PB183645.JPG

PB183651.JPG

Schádzame späť do dediny a ideme sa prejsť k jazeru.

PB183671.JPG

A potom už opúšťame miesto, kde Ľudovít II., blázon a rojko, milovník labutí a hudby Richarda Wagnera, hľadal pokoj od okolitého sveta. A stvoril magnet, ktorý dodnes priťahuje davy.

PB183675.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?