Tam, kde sa začína Taliansko

Autor: Mária Madárová | 17.10.2013 o 8:18 | (upravené 27.10.2014 o 19:12) Karma článku: 8,80 | Prečítané:  1026x

Na úzkom cípe severovýchodného Talianska, medzi Jadranským morom a Slovinskom, na území, ktoré počas rokov niekoľkokrát zmenilo štátnu príslušnosť, leží mesto Terst. Napriek polohe tesne na hranici je tak trochu mimo hlavného turistického ťahu väčšiny Európanov na juh. Na okraji Talianska...

My tentokrát prichádzame zo Slovinska, autobus schádza dolu kopcom a pred nami sa ukáže panoráma mesta a prístavu. No ráno sa v ňom dlho nezdržíme, miestnou dopravou smerujeme po pobrežnej ceste o pár kilometrov ďalej, k zámku Miramare.

PA074420.JPG

Biely zámok bol postavený tesne pri vode v druhej polovici devätnásteho storočia pre rakúskeho arcivojvodu Maximiliána I., neskoršieho mexického cisára, a jeho manželku Charlottu. Maximilián si ho však dlho neužil, Mexiko sa mu stalo osudným.

PA074430.JPG

PA074434.JPG

V pondelok dopoludnia, necelú hodinku po otvorení a mimo hlavnej sezóny, sa okolo zámku motá len niekoľko ľudí. Až neskôr dorazí zopár turistických skupín. No vo vzdialenejších častiach parku, ktorý zámok obkolesuje, je úplne prázdno. Spoločnosť nám robia iba vtáci.

PA074432.JPG

Po prehliadke interiéru a prechádzke parkom sa vraciame spať do mesta. Úzkymi uličkami stúpame ku katedrále San Giusto a pevnosti rovnakého mena. Pri hrade sa nachádzajú pamätníky padlým v niekoľkých vojnách a z hradieb je pekný výhľad na mesto a prístav. V diaľke, v opare, sledujúc líniu pobrežia, rozoznávame aj zámok Miramare.

PA074447.JPG

PA074449.JPG

PA074448.JPG

PA074454.JPG

PA074444.JPG

Mimo centra mesta sa nachádza bývalá fabrika na spracovanie ryže - Risiera di San Sabba. Červená tehlová budova slúžila počas druhej svetovej vojny ako nacistický koncentračný tábor, neskôr ako tábor utečenecký. Vojnovú históriu dnes pripomínajú cely na prízemí, pamätník a výstava. Pomedzi vysoké múry prechádzame k vstupu na uzatvorené nádvorie a pocit je to značne stiesnený...

PA074458.JPG

PA074460.JPG

V centre mesta, na Piazza dell'Unita Italiana sa už o stiesnenosti hovoriť nedá. Rozľahlé námestie obkolesujú budovy z devätnásteho storočia. Na jednu stranu sa otvára k moru, na opačnej stojí radnica. Práve pred ňou rozoberajú akúsi kovovú konštrukciu, pravdepodobne po víkendovej akcii. Tú sme samozrejme nestihli, ale námestie vyzerá ako skvelý priestor na koncerty.

PA074464.JPG

PA074465.JPG

V polovici osemnásteho storočia vznikol v Terste Canal Grande - Veľký kanál. Umožňoval nakladať a vykladať tovar aj v centre mesta, mimo prístavu. Ponad kanál sa klenie niekoľko mostov a po jeho bokoch parkujú člny. Dnes je o trochu kratší ako býval v minulosti, na jeho zasypanej časti postavili kostol Svätého Antónia.

PA074468.JPG

Po prechádzke uličkami mesta sa vraciame na stanicu, aby sme opustili Terst, kedysi rušný prístav Rakúsko-Uhorska. Autobus mešká, ale zdá sa, že to neprekvapuje ani personál stanice, ani cestujúcich. Hodina hore-dolu nehrá žiadnu úlohu, tuším sme fakt v Taliansku. Netreba sa ponáhľať...

PA074442.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?