Dva dni v Českom Švajčiarsku

Autor: Mária Madárová | 16.6.2014 o 8:50 | (upravené 9.9.2014 o 11:34) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1802x

Cieľ prvého dňa je jasný – navštíviť najznámejšie atrakcie národného parku, ktorými sú Pravčická brána a tiesňavy riečky Kamenice.

K tiesňavám schádzame turistickým chodníkom z Mezní Louky. Cestička sa kľukatí pomedzi skaly porastené machom, lemujú ju popadané stromy, zdá sa, že príroda je tu ponechaná sama na seba.

Chvíľku pokračujeme popri rieke až prídeme k začiatku Divokej tiesňavy. Rovnako ako tá nasledujúca ďalej po prúde – Edmundova (kedysi nazývaná tiež Tichá) je pre turistov prístupná jedine loďkou. Na tú našu pár minút čakáme a potom už spolu s ďalšími turistami nasadáme do lodičky, aby sme sa preplavili nepriechodným úsekom. Kormidelník a sprievodca v jednej osobe nám počas plavby podáva výklad a ukazuje rôzne pomenované skalné útvary. A chvost najdlhšieho hada na svete, jeho hlava je až o pár stoviek metrov ďalej, v Edmundovej tiesňave. K nej musíme prejsť po vlastných a potom nasadnúť do ďalšej lodičky.

„Loď ahoooj!“ preruší svoje rozprávanie kormidelník v Edmundovej tiesňave vždy keď stretáme oproti plaviacu sa loď. „Ahoooj!!!“ zborovo zdravíme osadenstvo vedľajšieho plavidla. Až kým sa od kormidla jednej z lodí plaviacich sa proti prúdu neozve: „Prosím tě, co tady řveš, tady jsi v národním parku!“

Atrakciou plavby je česká Niagara, šnúrový vodopád spúšťaný pre pobavenie turistov. Kormidelník zatiahne za špagát natiahnutý cez rieku, uvoľní stavidlo a zhora sa vyvalí masa vody. Po niekoľkých sekundách je po vodopáde.

Pozdĺž riečky Kamenice dopochodujeme do mestečka Hřensko, najnižšie položeného mesta v Čechách, a prichádzame až k miestu, kde sa Kamenice vlieva do Labe a spolu pokračujú do Nemecka. Na druhú stranu Labe sa dá dostať kompou. Hřensko - obklopené skalami - pôsobí príjemne, no hlavná (a v podstate jediná) ulica je vďaka ázijským obchodníkom premenená na veľké trhovisko, pôvodná architektúra zaniká medzi tričkami a kabelkami. Ale inak sa mi tu celkom páči, aj keď občas asi majú problémy s vysokou vodou a zosuvmi skál.

Z Hřenska sa poberáme smerom k Pravčickej bráne, najväčšej pieskovcovej skalnej bráne v Európe a symbolu celého národného parku.

Pod Pravčickou bránou sa nachádza výletný zámoček Sokolie hniezdo z konca devätnásteho storočia. A do okolia sa rozbieha niekoľko chodníkov smerujúcich na jednotlivé vyhliadky. Z nich sa nám naskytnú krásne pohľady na samotnú Pravčickú bránu i okolité pieskovcové skalné útvary.

Nasledujúci deň trávime v oblasti Jetřichovických skál. Slniečko príjemne hreje, príroda navôkol sa spamätáva z lesného požiaru spred niekoľkých rokov a my po zošľapaných pieskovcových schodoch stúpame k Máriinej vyhliadke. A potom ďalej po turistickej značke mierime k vyhliadke zvanej Wiléminina skala.

Naším ďalším cieľom sú Úzke schody. Malé skalné mestečko, ktoré sa dá zdolať po kovových rebríkoch upevnených v štrbinách skál. Len nesmiete trpieť klaustrofóbiou a štíhlejším, prípadne tým s menším ruksakom, sa tadeto lezie určite ľahšie.

Poslednou vyhliadkou na našej plánovanej trase je Rudolfov kameň, rovnako ako ostatné vyhliadky pomenovaný po členoch rodu Kinských, ktorým patrilo okolité panstvo.

Cestou z Jetřichovic ešte navštívime Trpasličiu skalu. Síce najprv niekoľkokrát prejdeme okolo, kým nájdeme to správne miesto, no potom už hľadáme iba jednotlivých trpaslíkov. Ich reliéfy boli do skaly vytesané v sedemdesiatych rokoch devätnásteho storočia a už by potrebovali obnoviť, pretože pomaly splývajú so skalou a obrastajú machom.

České Švajčiarsko prekvapilo. Veľmi príjemne. Prírodou, mestečkami, jedlom aj tým, že sme možno neplánovane chodili aj po stopách českého velikána. Alebo možno aj nie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?