reklama

Za krásami južných Čiech

Kraj hradov a zámkov, ktorým sa vinie rieka Vltava... Napriek nespočetným návštevám u našich západných susedov som doteraz do týchto končín takmer nezavítala. Nastal čas napraviť to...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Cestou sa zastavujeme v mestečku Pelhřimov. To je známe ako mesto rekordov a tiež z legendárneho filmu Vesničko má, středisková: "Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš," znie jedna zo známych filmových hlášok. Netuším, či tu krematórium naozaj majú alebo či sa jedná o niečo podobné ako "ísť vláčikom do Modry", no na rekordy tu natrafíme na každom kroku. Počas našej návštevy dokonca prebieha 27. ročník Festivalu rekordov a kuriozít. Námestie žije, nájdete tu napríklad špeciálne bicykle rôznych veľkostí (na ten pár centimetrový si neviem ani poriadne sadnúť, nieto sa na ňom aj voziť), bicykel s riadidlami za chrbtom a inými podobnými vychytávkami, zbierku topánok či archívnu potápačskú výstroj, na pódiu sa striedajú hudobníci a komentované rekordy. Aj český prezident tu bol – vylízaný do čokolády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Aké by to bolo mesto rekordov bez príslušného múzea. Zopár mini a maxi exponátov je tu v životnej veľkosti, no mnohé rekordy sú zdokumentované len fotografiami. Škoda, naživo by boli určite lepšie, ale chápem, že priestory sú obmedzené, nie všetky potenciálne exponáty dokáže múzeum získať, a navyše, niektoré rekordy sa archivovať jednoducho nedajú.

Obrázok blogu

Uprostred kruhového objazdu na výpadovke z mesta stojí maxi stolička, na ďalšom námestí zasa šachová figúrka na pamiatku prvého outu v šachu, pri ktorom bol – ako inak – český velikán Jára Cimrman.

Obrázok blogu

Jedného rekordu sa zúčastňujeme aj my, veď v tomto meste sa patrí prispieť k nejakému rekordnému zápisu. Na kostolnú vežu vystupujeme s kozou, ktorá na vrchol údajne vystúpila (respektíve bola vynesená) už niekoľko tisíckrát. No keď na točitých schodoch stretávame koziu dvojičku, zisťujeme, že sú vlastne dve. Nevadí, pri fotení sa s kozou sa výborne bavíme. Aj certifikát nakoniec dostaneme. No ak sa vám nechce na vežu (s kozou či bez), tak samotný kostol rozhodne stojí za návštevu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Potom sa presúvame ďalej, smerom k juhočeským hradom a zámkom. Prvým cieľom je Hluboká, jedna z najnavštevovanejších českých pamiatok. Súčasná, takmer rozprávková podoba, je výsledkom prestavby z 19. storočia, inšpirovaná anglickými zámkami. Vnútro ukrýva bohato zdobené interiéry a tiež zbierku vzácnych tapisérií. A napríklad aj knižnicu, v ktorej nachádzam sto rokov staré nemecké vydanie Včielky Maje.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zámok Červená Lhota stojí uprostred rybníka a s pevninou je spojený kamenným mostom. Pôvodne sa jednalo o pevnosť pozostávajúcu z niekoľkých nerovnako vysokých budov, o čom svedčia aj schody pri prechode z jedného krídla do druhého. Neskôr boli jednotlivé časti spojené a ďalšou prestavbou sa okná upravili do rovnakej výšky, podlahy vo vnútri nie. Svoju charakteristickú červenú farbu zámok získal v sedemnástom storočí, podľa povesti si po bezbožnú dcéru zámockého pána prišiel čert a jej krvou namaľoval na stenu kríž, ktorý odolával snahám o zatretie pôvodnou bielou farbou. A tak bol následne bol celý zámok premaľovaný na červeno. A možno to bolo úplne inak, aj legendy o hradoch mávajú viacero verzií...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Z juhočeských miest navštevujeme Tábor, niekdajšie sídlo husitov. Nevynecháme možnosť vliezť do stredovekého podzemia, ktoré vzniklo prepojením pivníc pod jednotlivými domami. V labyrinte podzemných chodieb by bolo celkom jednoduché stratiť sa, nedokážem sledovať smer, ktorým sa uberáme. A tak na moje prekvapenie po prehliadke vychádzame na opačnej strane námestia. Tomu dominuje kostol, radnica a socha jednookého Jána Žižku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z vyhoreného hradu Kotnov na okraji mesta sa dochovala len obranná bašta. Dnes slúži ako vyhliadková veža a ponúka pohľady na centrum Tábora i jeho okolie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Metropolou regiónu sú České Budějovice s druhým najväčším štvorcovým námestím v krajine. Síce sme tu ubytovaní, ale vďaka výletom po okolí sa do mesta dostaneme vždy až večer. Tak navštívme aspoň Masné krámy, jednu z najznámejších miestnych krčiem, ale nezanechá vo mne nejaký extra dojem. Asi budem naďalej uprednostňovať menej známe hospody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Našou ďalšou zastávkou je Český Krumlov, mesto postavené v meandri Vltavy a jedna z pamiatok kultúrneho dedičstva Unesco. Mestečko láka množstvo turistov. Má po Prahe druhý najrozsiahlejší hradný areál v Čechách a chvíľami to vyzerá, že aj druhý najväčší počet návštevníkov. Má to aj svoje výhody, na prehliadku netreba dlho čakať. Stačí si len vybrať jeden z ponúkaných prehliadkových okruhov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A po prehliadke ešte prebehneme centrom. Samotné mesto sme už pred časom navštívili, len na zámok vtedy nezvýšil čas, a tak nás neláka kľučkovanie v dave turistov poberajúcich sa na obed.

Obrázok blogu

Radšej zamierime k vodnej nádrži Lipno, nazývanému aj české more. Pred pár rokmi tu vyrástol prvý chodník korunami stromov v Čechách. K atrakcii sa dá dostať buď po vlastných alebo lanovkou a potom už len pomaly stúpať chodníkom nahor. Celkovo sa dostaneme do výšky 45 metrov a odkrývajú sa nám pohľady na okolité kopce i samotné Lipno. A kto chce, môže to z veže nadol skúsiť toboganom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cestou využívame aj "adrenalínové atrakcie" – niektoré úseky sa totiž dajú prejsť aj po pohyblivých doskách, lane či po niečom ako kladina. Najprv skúšame prechod bez pomoci rúk a nakoniec ešte na nestabilnom povrchu trénujeme lastovičku.

Obrázok blogu

V národnom parku Šumava nájdeme rašeliniská zvané slate. Pri mnohých sa nachádza náučný chodník, no ak by som vopred nevedela, že prechádzam ponad rašelinisko, asi by som na to neprišla. Predstavovala som si ho ako močiar, do ktorého je možné zapadnúť. Ako do bažín v jednej časti seriálu o majorovi Zemanovi. Rašelinník však pôsobí ako mäkučký mach a povrch už dávno zarástol inými druhmi rastlín. Voda na prvý pohľad nikde nepresakuje, no aj napriek tomu sa rašeliniskom dá prechádzať len po drevenom chodníku. Ťažko povedať, či z dôvodov ochrany prírody alebo tých bezpečnostných.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na jeden deň ideme na výlet so sprievodcom – do oblasti, kam za bežných okolností turisti nemôžu. Prechádzame pozdĺž rieky Křemelná, miestami, kde kedysi stála dedina, občas sa predierame lesom. Sprievodca nám obšírne rozpráva o osídľovaní (a vysídľovaní) tohto územia, o tom, ako sa tu kedysi žilo, i o miestnej flóre a faune. Výlet zakončíme o pár kilometrov ďalej, na lúke plnej rozkvitnutých kosatcov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Našou poslednou zastávkou je Kašperk, najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Pôvodne bol vybudovaný kvôli ochrane hraníc s Bavorskom počas vlády Karla IV. Jeho typickú siluetu s dvoma vežami je vidieť už zďaleka. Výhľady do okolia ponúka aj susedný Pustý hrádek. A tak ešte naposledy obsiahneme pohľadom tento krásny kraj... Ako tvrdí miestne heslo – "z Kašperku vidíte vše s nadhledem".

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Mária Madárová

Mária Madárová

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v auguste, milujúca leto, knihy a cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  Z cestovateľského denníčkaRodinná anamnézaNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu